אקופרסורה

אם אתם סובלים מכאבי ראש, כאבי גב או עייפות כרונית, וכבר ניסיתם את כל מה שיש לרפואה המערבית להציע – אקופרסורה עשויה להיות הפתרון בשבילכם. אבל מהי בכלל אקופרסורה? איך היא עובדת? והאם היא בטוחה לנו?

אקופרסורה בריאות בקליק

מצאו טיפול באקופרסורה והתחילו להרגיש טוב יותר

כתבות בנושא אקופרסורה

טיפול אקופרסורה

מהי אקופרסורה?

אקופרסורה היא טיפול אלטרנטיבי בטוח ועדין המשמש להקלת התסמינים של הפרעות נפוצות רבות. בניגוד לטיפולים רבים של הרפואה המערבית, הטיפול אינו כרוך בשימוש בטכניקות פולשניות כלשהן. המטפל פשוט משתמש באצבעות ידיו (ולפעמים במרפק) כדי להפעיל לחץ על נקודות ספציפיות בגוף. 

אומנות האקופרסורה קשורה הדוקות לצורות אחרות של רפואה סינית, כמו שיאצו ודיקור. הפילוסופיה של הרפואה הסינית המסורתית החלה להתפתח בערך בשנת 600 לפני הספירה, במקביל להולדת הטאואיזם. בבסיס הרפואה הסינית עומדת התפיסה שאי אפשר להתעלם מהקשר בין האדם לטבע, ובין הגוף לרוח. הטיפול הסיני מתבסס על ההנחה שמחלה נגרמת מגורמים רבים שאינם דווקא פיזיים. גורמים שעשויים להשפיע על הבריאות שלנו כוללים את מזג האוויר, הרגשות שלנו, טראומה או אורח חייים לא בריא. ישנם גורמים רבים המשפיעים על הגוף על בסיס יומיומי, ובעיקר על זרימת ה-צ’י, אנרגיית החיים שלנו. הרפואה הסינית מנסה להחזיר את האיזון ולייצר הרמוניה בגופנו. 

רגע רגע…מה זה צ’י?

בניגוד לרפואה המערבית, שנוטה לטפל בסימפטומים ובמחלות ספציפיים, הרפואה הסינית המסורתית רואה את הגוף כולו במונחים של האנרגיה הזורמת בו. כאשר אנרגיית הצ’י זורמת בכל הגוף בצורה חלקה, האדם נהנה מבריאות טובה. עם זאת, אם אנרגיה זו נחסמת, בעקבות טראומה למשל, הגוף מגיב בתופעות כמו כאב, דיכאון ועייפות. טיפול אקופרסורה יכול לשחרר את אנרגיית הצ’י, לסייע לה לחזור לזרימה בריאה ולהחזיר את הגוף לאיזון. 

אנרגיית הצ’י זורמת בגופנו דרך תעלות הנקראות מרידיאנים, הממוקמות בסמוך לפני השטח של הגוף. ישנם 12 ערוצי זרימה, אשר מקושרים לאברים ספציפיים. נקודות הלחץ של האקופרסורה ממוקמות על המרידיאנים. כאשר מופעל לחץ מדוייק, הנקודה החסומה נפתחת והצ’י חוזר לזרום. 

איך עובדת אקופרסורה?

בטיפול אקופרסורה, המטופל שוכב בלבוש מלא על שולחן טיפולים, והמטפל מפעיל לחץ על נקודות ספציפיות בגופו על מנת לשחרר את זרימת הצ’י. פעולה זו דורשת דיוק ברמה גבוהה מאד, כיוון שלאורך ורוחב גופנו ממוקמות למעלה מ-650 נקודות לחץ. הפעלת הלחץ נמשכת בין מספר שניות עד מספר דקות, והוא עשוי להיות מעגלי או בתנועות קצובות של פנימה והחוצה. 

מה אומרת הרפואה המערבית?

המחקר על היתרונות הבריאותיים של אקופרסורה נמצא בחיתוליו, אך ישנם מספר מחקרים התומכים ביתרונותיה בטיפול בכאב, בחילות, דיכאון, חרדה ודלקת פרקים. עם זאת, יש צורך במחקרים נוספים על מנת לאשש את הממצאים ולתמוך באופן מוחלט ביעילות הטיפול. אם כי רבים מוכנים להישבע שטיפול אקופרסורה שינה את חייהם, הרפואה המערבית עדיין אינה משוכנעת. 

מטפלי אקופרסורה מערביים רבים כלל אינם מאמינים בקיומם של המרידיאנים ושל אנרגיית הצ’י. התפיסה המערבית היא כי הלחץ שמופעל על הגוף עשוי לגרום לשחרור אנדרופינים – משככי הכאבים הטבעיים של הגוף, ובכך להקל על התסמינים של מחלות שונות. תיאוריה נוספת היא שהטיפול עשוי להשפיע על מערכת העצבים האוטונומית, האחראית על תפקודים לא רצוניים כמו הלב, העיכול והנשימה. יש הטוענים גם כי האקופרסורה מסייעת לזרימת הדם ובכך משפרת את תיפקודי הגוף. 

יתרונות טיפול אקופרסורה

טיפול אקופרסורי עשוי להיות יעיל במצבים רבים:

 • כאבי ראש
 • נדודי שינה
 • מתח וחרדה
 • כאבי מחזור
 • בחילות
 • כאבים ומתח בשרירים
 • בחילות והקאות בתקופת היריון
 • בחילות והקאות בעקבות טיפול כימותרפי
 • כאבי גב וצוואר
 • עייפות כרונית
 • דלקות פרקים
 • האצת החלמה מפציעה

 

בטיחות ותופעות לוואי

טיפול אקופרסורה נחשב לבטיחותי ביותר בכל גיל, אך יש מצבים שבהם מומלץ להימנע ממנו, כמו – לחץ דם גבוה, מחלות לב, סרטן, חבלות וכדומה. בתקופת ההריון חשוב לנקוט במשנה זהירות ולבצע את הטיפול באיזורי גוף מסויימים בלבד. בשל כך, חשוב מאד לשתף את המטפל בכל ההיסטוריה הרפואית שלכם לפני שתתחילו בטיפול. 

מטפל מיומן ידע איך להפעיל את הלחץ על אברי הגוף בצורה שאינה מכאיבה, במיוחד באיזורים רגישים. אחרי הטיפול אתם עשויים לסבול מסחרחורת, או לגלות חבורות כחולות על הגוף, אך מלבד זאת לא אמורות להיות לטיפול שום תופעות לוואי.