טיפול בכאב בעזרת עיסוי – איך זה עובד?

תוכן עניינים

אנשים רבים הסובלים מכאבים כרוניים, חווים תסכול רב עקב הסבל המתמשך והעדר סיבה ופתרון לסבלם. תחושת כאב היא סובייקטיבית ומגוונת, לכן היא מצריכה התייחסות אישית. הכאב הוא סימפטום, אשר מאותת ומעיד על בעיה באיבר או רקמה. הכאב לא בהכרח נמצא תמיד סמוך לאזור הפגוע ולכן הוא עשוי להיות מתעתע.
לפי ההתייחסות ההוליסטית רצוי לחפש את הסיבות להופעת הסימפטומים ובהם למקד את הטיפול בכאב. למרות זאת, פעמים רבות כאשר מדובר בכאב כרוני, יש להתייחס לכאב כאל מחולל מרכזי ולא כסימפטום.
כאב כרוני, לא פעם גורם לכל כך הרבה סבל נפשי ותחושת תסכול, עד שהוא נעשה הגורם המרכזי שאותו יש לנטרל כדי להשיג ריפוי. הסיבה לכך היא שהסבל הנפשי שחווה האדם כתוצאה מהכאב, אינו מאפשר לגוף להתמודד עם הגורם לכאב.

הטיפול בכאב הוא אתגר חשוב ורציני ולו גישות שונות ומגוונות. אחת השיטות שנותנות מענה יסודי ויעיל להפגת כאבים היא עיסוי. העיסוי, שהתפתח לפני מאות שנים כשיטה לטיפול בכאבים בין שאר התועלות, מקבלת אישור והסבר מדעי מודרני בצורת תאוריה הנקראת: “תאוריית השער” (gate control theory). תאוריה זו, פותחה בשנות השישים על בסיס הידע לגבי תפקודים שונים של מערכת העצבים. התאוריה מורכבת מאד וקיימים פרטים רבים בהסבר שלה, אך אנסה להעביר בפשטות את החלק הרלוונטי לקשר שבין תאוריית השער לבין עיסוי וטיפולים במגע.

תאוריית השער

אזור השער של מערכת העצבים נמצא על חוט השדרה, במפגש בין עצבים שמגיעים מהפריפריה ויוצאים אליה. ישנם במערכת העצבים כמה סוגים של סיבי עצב, להם מבנה מעט שונה ותפקוד שונה. סוג אחד של סיבים מעביר מידע על כאב חלש, המגיע מאזורים שטחיים בגוף (לחץ על העור, שפשוף או חום). הם נקראים סיבי A דלתא, וביכולתם לסגור את השער מפני הולכה תחושתית. סוג נוסף של סיבים, אשר נקראים סיבי C, מעבירים מידע על כאב חזק. גירוי שלהם פותח את השער. כתוצאה מגירוי חזק לכאב (כמו מכה), אשר פועל על סיבי C, השער נפתח והמוח מקבל שדר של כאב.

עיסוי של האזור הפגוע, מייצר גירוי של סיבי A דלתא, דבר שגורם לסגירת השער. כך למעשה הגירוי לכאב שהגיע דרך סיבי C נעצר באזור השער והמוח מפסיק לקבל את השדר לכאב החזק.

הקשר בין תאוריית השער לטיפול בכאב בעזרת עיסוי

ישנם סוגים שונים ומגוונים של כאב, ואזורים שונים שמהם יכולים להגיע מידע על כאב למוח. אופיים המגוון של כאבים והימצאותם באזורים שונים בגוף אמנם מצריכים התייחסות שונה, אך לגבי סוגים רבים של כאב עיסוי ומגע יכולים לסייע בשינוי מסר הכאב שהמוח מקבל ע”י חסימת השדר העצבי. עיסוי וטיפולי מגע יכולים לסייע בצורה משמעותית להקלה בכאבים כמו כאבי שרירים, כאב עצבי מקרין, כאבי צוואר, כאבי גב ועוד, ע”י כך שסוג כזה של גירוי (עיסוי) סוגר את השער, וחוסם מעבר של שדר המפורש ככאב במוח.

השאירו פרטים להתייעצות עם אסף לביא – מטפל בעיסוי רפואי

Picture of אסף לביא | עיסוי רפואי

אסף לביא | עיסוי רפואי

היי, שמי אסף 🙂 אני מטפל משנת 2002 ובמשך השנים עברתי הסמכות רבות בארץ ובחו"ל. אני בעל ניסיון קליני עשיר ומגוון. מנחה סדנאות "נקי- מבפנים" - לניקוי הגוף מרעלים

יצירת קשר עם אסף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הצטרפו למגזין בריאות בקליק

הירשמו ותהיו הראשונים לקבל מידע, הטבות ועצות בריאות

אולי יעניין אתכם גם

בריאות בקליק אייקון רקע לבן

הצטרפו למגזין בריאות בקליק

הירשמו לקבלת מידע, הטבות ועצות בריאות