כאבי ברכיים: סיבות וטיפולים באמצעות רפואה משלימה

כאבי ברכיים-סיבות וטיפולים באמצעות רפואה משלימה-בריאות בקליק

תוכן עניינים

כאבי ברכיים יכולים להיות מצב מתסכל מאוד להתמודד איתו. הברך היא מפרק חשוב מאוד בגופנו ומשמש אותנו לאורך כל היום, בהליכה, כיפוף או ריצה. גם אם אינך איש ספורט, ייתכן שהפעילות שלך בחיי היומיום כוללת תנועות כמו עלייה במדרגות או כפיפה, מה שמעלה את הסיכוי לחוות כאב זה. הכאבים יכולים להופיע גם כתוצאה מטראומה, דלקת, דלקת פרקים או דלקת מפרקים ניוונית. כל אחד מהמצבים הללו עלול להקשות על תנועה וביצוע פעילויות גם מבלי לחוות את הכאב.

עם כל כך הרבה סיבות והשפעות, אין זה מפתיע שכאבים אלו הפכו לבעיה נפוצה בימים אלה. במאמר זה נדון בגורמים השכיחים ביותר, באפשרויות הטיפול השונות, יחד עם שיטות רפואה משלימה שהוכחו כמסייעות בהקלה על הכאב בצורה בטוחה ויעילה.

מהם כאבי ברכיים?

כאבי ברכיים הם מונח מקיף שיכול לתאר כל כאב, דפיקות או חוסר נוחות באזור מפרק הברך. כמפרק, הוא מחובר לעצמות הירך, הירך העליונה והשוק, לכן כאבים יכולים להיגרם מכל אחד מחלקי הגוף הללו. הכאבים יכולים לקרות ממספר סיבות, כולל פציעה, דלקת פרקים או בעיות מבניות, כגון דלקת מפרקים ניוונית. נדון בכמה מהגורמים הנפוצים ביותר לכאבי ברכיים להלן.

פציעות ספורט יכולות להוביל לכאבי ברכיים-בריאות בקליק
פציעות ספורט יכולות להוביל לכאבי ברכיים

גורמים לכאב

  • טראומה: פציעה טראומטית בברך היא ככל הנראה הסיבה השכיחה ביותר לכאב באוכלוסייה הכללית. היא יכולה להתרחש מסיבות שונות, כגון: נפילות, פציעות ספורט ותאונות דרכים. 
  • דלקת: דלקת בכל מפרק היא גורם שכיח לכאבי ברכיים. הגורמים השכיחים עקב דלקת הם זיהומים כמו דלקת מפרקים ניוונית, מחלות ראומטיות כמו דלקת מפרקים שגרונית, ופציעות שימוש יתר בשרירים.
  • דלקת פרקים: גם כאבי ברכיים הנגרמים מדלקת פרקים נפוצים מאוד. במקרה זה, הגורמים הנובעים מדלקת פרקים הם בלאי במפרק, פגיעה מבנית, ונוכחות של סוגים מסוימים של גידולים בברך.
  • בעיות מבניות: בעיות מבניות, כגון פציעות או חריגות במפרקי הברך, הן גורמים פחות שכיחים.

טיפול בעזרת שיטות ברפואה משלימה

אנו יודעים שהטיפולים הנפוצים ביותר לכאבי ברכיים הם תרופות וניתוחים. עם זאת, ישנן שיטות רפואה משלימות שעשויות לעזור להקל על הכאב ולשפר היבטים אחרים של בריאותך.

דיקור סיני הוכח כמשפר כאב מבניים ופטלופמורליים אצל אנשים עם דלקת מפרקים ניוונית. דיקור סיני פועל על ידי גירוי נקודות ספציפיות בגוף באמצעות מחטים זעירות. מכיוון שדיקור סיני ממריץ מערכות רבות ושונות בו-זמנית, יכול להיות לו השפעה משמעותית על הבריאות הכללית. בנוסף, מחקרים עדכניים מראים שדיקור סיני עשוי להיות טיפול יעיל לבעיות ברכיים.

עיסוי הוא סוג נוסף של טיפול ברפואה משלימה שעשוי לסייע בהקלה על הכאב. עיסוי יכול להגביר את זרימת הדם ולהפחית דלקות, מה שיכול לעזור להקל על הכאב. עיסוי החלק הקדמי של הירכיים עם קצות האצבעות יכול גם לעזור לשפר את היישור, מה שיכול להפחית את הלחץ על הברכיים. בנוסף, מומלץ לנסות יוגה או טאי צ’י.

נסו להימנע מריצות בזמן כאבי ברכיים-בריאות בקליק
נסו להימנע מריצות

פעילות גופנית ופעילויות לטיפול בכאבי ברכיים בצורה בטוחה

ניהול נכון של הכאב חשוב כדי לעזור לך להישאר פעיל ולשמור על אורח חיים בריא. תוכנית פעילות גופנית מסודרת יכולה לעזור לך לשמור על אורח החיים שלך ולהפחית את הכאבים. כמו בכל כאב או פציעה, עליך תמיד להתייעץ עם הרופא שלך לפני תחילת פעילות גופנית או תוכנית פעילות, על אחת כמה וכמה אם מדובר בפעילות גופנית מאומצת. ניתן לשמור על אורח חיים בטוח ופעיל תוך התמודדות עם הכאב על ידי שמירה על פעילות לאורך כל היום והימנעות מפעילויות הגורמות לכאב. חלק מהפעילויות שכדאי להימנע מהן כוללות ריצה, קפיצה, סיבוב ופעילויות הגורמות לתנועת ברכיים מהירה. כדאי גם להימנע מתרגילים המחייבים אותך בהליכה או ישיבה מרובות וכריעת ברך.

סיכום

יש לא מעט סיבות העלולות לגרום לכאבי ברכיים. חלק מהגורמים השכיחים ביותר לכאב הם פציעה טראומטית, דלקת מפרקים ניוונית, דלקת מפרקים שגרונית, מצבים זיהומיים ובעיות מבניות. במקרים רבים, ניתן לטפל בכאב באמצעות כמה שינויים פשוטים, כמו שינוי שגרת הפעילות הגופנית או חיזוק השרירים. במקרים אחרים, וכאשר הטיפולים הנפוצים אינם מסייעים לכאב, כדאי לבחון טיפולים ברפואה משלימה, כדוגמת דיקור סיני או עיסוי רפואי.

מגוון מטפלים באתר בריאות בקליק
שתפו:
מידע חשוב: המידע באתר זה הוא אינפורמטיבי בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי אישי. אנו ממליצים למשתמשים להיוועץ ברופא בטרם קבלת החלטות רפואיות. שימוש במידע המופיע כאן אינו פוטר את הקוראים מלקבל אחריות מלאה על בריאותם ומלהתייעץ עם מומחים רפואיים לפי הצורך ובהתאם לתנאי השימוש
בריאות בקליק אייקון רקע לבן

הצטרפו למגזין בריאות בקליק

הירשמו לקבלת מידע, הטבות ועצות בריאות