אונקולוגיה משולבת – צמחי מרפא ודיקור סיני למטופלי סרטן

תוכן עניינים

אומרים שאחד מכל שלושה אנשים יחלה בסרטן, ובקרוב, אחד מכל שני אנשים יפתח את המחלה. אני לא יודע האם אלו מספרים מדויקים, אבל ברור לכולנו שהסרטן נמצא בכל מקום מסביבנו. אם זה לא מספיק לנו, אז נוסיף שזו סיבת המוות השכיחה בישראל. אם כך, מדוע אין שילוב עמוק של חולים אונקולוגיים במרפאות רפואה סינית ובקליניקות נוספות? הרי המטופלים סובלים גם מהמצב הבסיסי וגם מהטיפולים הקשים, ולנו יש כלים נהדרים לעזור להם. יש לכך סיבות רבות אבל אולי נתחיל מהדבר החשוב ביותר-הסיבות לשימוש באקופונקטורה וצמחי מרפא בטיפול אונקולוגי.

הסיבות לשימוש באקופונקטורה וצמחי מרפא בטיפול אונקולוגי

סיבה ראשונה

סיבה ראשונה, לפחות בעולם שלנו, הינן תופעות הלוואי של הטיפולים הכימותרפיים ותופעות לוואי של הקרנות, ניתוחים, וגם, טיפולים ביולוגיים והורמונאליים. הטיפולים האלו יכולים להיות קשים יותר או פחות אך לכולם יש תופעות לוואי שפוגעות מאוד באיכות החיים. הפגיעה עלולה להיות קשה כל כך, שלמעשה, המטופל יכול לא לתפקד ימים ארוכים, גם טיפולים שנחשבים בעלי תופעות לוואי פחותות, כגון טיפולים ביולוגיים, עדיין פוגעים במערכת החיסון, גורמים לעייפות ועוד. רפואת הצמחים ואקופונקטורה מציעות כלים מצוינים לטיפול בסימפטומים ותורמות למצבו הכללי של המטופל. רשימה קצרה של חלק מתופעות הלוואי האלו:

 • נוירופתיה
 • ספירות דם נמוכות
 • בחילות
 • גלי חום
 • הפרעות שינה
 • כאב מסיבות שונות
 • פצעים ופגיעה בעור
 • קוצר נשימה
 • חרדה, שינויים במצב הרוח, דיכאון
 • חוסר תאבון, הפרעות בעיכול וביציאות

הרשימה עוד ארוכה והטיפול בבעיות האלו בעזרת אקופונקטורה וצמחי מרפא מעניק תוצאות נהדרות.

סיבה שניה

הסיבה השנייה, אשר גם היא משולבת בטיפולים מערביים, הינה העזרה למטופל לסיים את סדרת הטיפולים הכימותרפית שלו. ישנם מטופלים רבים אשר סדרת הטיפולים שלהם נאלצת להיפסק בשל תופעות הלוואי, כאשר אנחנו עוזרים להם והתופעות פוחתות הם יכולים להשלים אותה כסדרה ולא נאלצים לדחות או למשוך טיפולים. בקיצור, לעזור למטופל לעמוד במשימה, ולמטופלים חלשים, זו משימה לא פשוטה.

השאירו פרטים להתייעצות עם צח נחומי – מטפל ברפואה סינית וצמחי מרפא

סיבה שלישית

סיבה שלישית, (ונהדרת!) הינה הדגש של רפואה סינית ורפואת צמחי מרפא מסורתית על מצבו הנפשי של המטופל. זהו אספקט שכמעט ואינו נמצא ברפואה המודרנית. אני לא מתכוון שצריך לדבר במהלך טיפול או להיות פסיכולוגים, ממש לא, הרפואה שלנו נותנת מענה בעזרת צמחי מרפא אשר יש להם ריחות, טעמים והשפעה על הנפש ובבחירת נקודות הדיקור אשר עוזרות למטופל להגיע לאיזון. השפעה נוספת על בריאות הנפש היא הדגש על אורח חיים בריא וחופשי יותר הכולל יעוץ תזונתי ועוד.

ויש עוד, לדוגמה, מטופלים אשר בוחרים לקבל תרפיות אחרות, התייאשו מכימותרפיה או בוחרים להמתין. למרות שהם לא רבים, גם הם יכולים להיעזר בצמחי מרפא ואקופונקטורה. אנשים שבחרו בטיפול של Hammer או בשינוי תזונתי יכולים להיעזר גם בדיקור או פורמולות צמחים במקביל לטיפול שבחרו ללא חשש. צמחי מרפא ודיקור עוזרים גם  לבעיות ישירות של סרטן מסוגים שונים- נשימה, רעילות, הפרעות במערכת העיכול ועוד.

ולסיום, הסיבה החשובה מכל, מניעה ראשונית או מניעה חוזרת של המחלה. יש המון מאמרים על הנושא, כולל סקירות המציגות הפחתה באחוזי סרטן אצל נשים אשר קיבלו פורמולות צמחי מרפא [1]. בטיפולים מזהים את חוסר האיזון אצל המטופל ומטפלים בבעיות של רעילות, קור, הפרעות במערכת העיכול ובעיות נוספות אשר מובילות, בסופו של דבר, לסרטן.

אם יש כל כך הרבה יתרונות לאקופונקטורה וצמחי מרפא, מדוע לא פונים מטופלים לקליניקות בכדי להקל על כאביהם? מדוע מטפלים בקהילה אינם מקבלים בקלות מטופלים חולי סרטן? אני אפרט חלק מהסיבות, אבל בקיצור, פחד.

שינוי הנרטיב: התגברות על פחד ואימוץ טיפולים אינטגרטיביים לחולי סרטן

מחלת הסרטן מפחידה הרבה אנשים, מטופלים ומטפלים כאחד. לא חשוב איזה סרטן, המיקום שלו ומצב המטופל, היחס יהיה פחד. גם מערכת הבריאות מתחזקת את הפחד הזה והוא משרת אותה היטב. מטופל אונקולוגי, בד”כ, לא יתווכח, יתקשה להמתין לחוות דעת שנייה ויהיה מוכן כמעט לכל פרוצדורה רפואית. מרגע הגילוי המטופל כמעט ולא מספיק לעצור ולשאול מה הוא יכול לעשות למען החלמתו והממסד לא יעודד אותו למצוא פתרונות נוספים מחוץ לבית החולים. מטפלים, מן הצד השני, לא התמקצעו בתחום ולכן יעדיפו לא לקבל מטופל אונקולוגי בשל החשש לגרום לנזק. הגיע הזמן לשנות האת המצב הזה. בתי החולים אינם מספקים פתרון מלא בתחום האקופונקטורה וצמחי המרפא ולמטופלים מגיע לקבל טיפול אם יחפצו בכך. חשוב גם להתבונן על המטופל ולהפריד בין סוגי סרטן שונים, סרטן אינה מחלה זהה אצל כל בני האדם ויש סוגי סרטן, כגון ערמונית, אשר מתפתחים לאורך שנים וניתן לבצע מחשבה, שינוי תזונתי ושינוי באורחות החיים כך שלמטופל יועיל בכל האספקטים של חייו.

הפגת פחדים: החשיבות של שילוב צמחים ודיקור בטיפול בסרטן

יש גם חשש משילוב צמחים בזמן טיפולים כימותרפיים, כמובן שההמלצה היא לא ליטול צמחים ללא פיקוח, ואכן ישנם צמחים אשר יוצרים קונטראינדיקציות לתרופות, אבל אין חשש משימוש מצמחים לפני, בזמן ולאחר טיפולים. הפחד כה מושרש, שלמטפלים בצמחים יש שליחות אמיתית  לחבר שוב אנשים לצמחים ולטבע שמסביבנו. מספר המאמרים, סקירות הבטיחות והמחקרים שנכתבו על הנושא הוא עצום והוא כולל גם פורמולות צמחים וגם צמחים בודדים [2]. החשש מהורדת יעילות הטיפול הכימותרפי או ההורמונלי אינה עומדת במבחן המציאות וצמחים רבים אשר יש חששות מהשימוש בהם, לדוגמה קוהוש שחור ואנג’ליקה סינית מתגלים כמועילים ובטוחים לאחר בדיקת סקירות ומחקר [3]. נסכם? בדיקה וזהירות- כמובן, פחד וחשש לא מבוסס-לא.

יש גם חששות מאקופונקטורה, אך לשמחתנו, אקופונקטורה היא אחת משיטות הטיפול הבטוחות ביותר עם תוצאות הטיפול הטובות ביותר. חבל לפספס הזדמנות להקלה אשר מעניק טיפול אקופונקטורה טוב. החששות מדיקור ביד אשר עברה ניתוח הוצאת בלוטות או חששות אחרים אינן נכונות ויש תוצאות נהדרות לטיפולים.

אבל יודעים מה, עזבו אתכם מכתיבה מתוחכמת, מחקרים וניסיון להוכיח כמה חשוב לטפל בצורה טבעית, האמת היא שחבל לוותר על טיפול שבו מתרחשת תקשורת, קיים מגע, שיח אמיתי וריחות של צמחים. אין תחליף לתחושת הנינוחות והחופש של אדם המריח צמחי מרפא וטיפל בעצמו בצורה פעילה.

חשוב לזכור תמיד, ובפרט בטיפול בסרטן, אנחנו אולי יודעים להרוג תאים סרטניים, אך לא פחות חשוב, להחיות את האדם.

מקורות:

 1. Flaws B. Chace C. Recent TCM Research From China-1991- 1994. Blue Poppy Press, Boulder CO. 1994, p. 86-99.
 2. Herbal Medicines as Adjuncts to Cancer Chemotherapy/ Claire Zimmerman , and Eric Yarnell. דוגמה למאמר בשני חלקים שסוקר צמחי מרפא בודדים ופורמולות צמחי מרפא מלאות.
 3. Black Cohosh and Breast Cancer: A Systematic Review Heidi Fritz, ND, MA1 , Dugald Seely, ND, MSc, FABNO
Picture of צח נחומי | רפואה סינית וצמחי מרפא

צח נחומי | רפואה סינית וצמחי מרפא

צח נחומי מטפל בעזרת צמחים ואקופונקטורה ומתרכז בעזרה לאנשים המאובחנים בסרטן. צח החל ללמוד ולטפל לפני 20 שנה

יצירת קשר עם צח

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הצטרפו למגזין בריאות בקליק

הירשמו ותהיו הראשונים לקבל מידע, הטבות ועצות בריאות

אולי יעניין אתכם גם

בריאות בקליק אייקון רקע לבן

הצטרפו למגזין בריאות בקליק

הירשמו לקבלת מידע, הטבות ועצות בריאות