נטורופתיה

נטורופתיה-כל-מה-שרציתם-לדעת-בריאות-בקליק

תוכן עניינים

נטורופתיה היא שיטת ריפוי עתיקה, בת מאות שנים, אשר מנסה להיעזר בתרופות וחומרים טבעיים כדי לסייע לגוף לרפא את עצמו. שיטה זו כוללת סוגי טיפולים רבים, לרבות שימוש בצמחי מרפא, עיסוי, דיקור, פעילות גופנית וייעוץ תזונתי.

מטרתה של נטורפתיה היא לטפל באדם כולו – כלומר נפש, גוף ורוח. שיטה זו גם נועדה למצוא ולרפא את הגורמים השורשיים של המחלה, ולא רק לטפל או לעצור סימפטומים קיימים, כפי שהרפואה הקונבנציונלית פועלת על פי רוב. כדי לרדת לשורש הבעיה הקיימת, לקראת טיפול נטורופתי תידרשו לענות על שאלות רבות לגבי ההיסטוריה הבריאותית, רמות הלחץ שאתם חווים בחיים והרגלי חיים משמעותיים.

ההיגיון והעקרונות העומדים מאחורי טיפולי נטורופתיה

נטורפתיה משתמשת בשורה של עקרונות ואמונות ליצירת תוכניות טיפול אישיות וספציפיות עבור מטופל זה או אחר. עקרונות ואמונות אלו כוללים:

  • ריפוי עצמי –  זיהוי והסרה של מכשולים המעכבים החלמה. למעשה שיטת הטיפול הנטורופתית דוגלת ומאפשרת לגוף להינות מריפוי טבעי.
  • טיפול כוללני – במקום להפסיק סימפטומים ותסמינים או לנסות להעלימם, טיפול נטורופתי עשוי יהיה לפתור בעיות גופניות או נפשיות על ידי טיפול בגוף, בנפש וברוח. מטפל נטורופתי חייב להכיר את המטופל באופן עמוק,  כדי להצליח לטפל בכל ההיבטים של בריאותו.
  • טיפול ללא נזק נוסף – העקרון המנחה הוא שלתוכניות טיפול לא אמורות להיות תופעות לוואי מזיקות או השפעות שליליות על הגוף.
  • מומחיות ולמידה – מעבר ליכולתו של המטפל הנטורופתי לטפל באנשים, הוא ינסה ללמד את המטופלים כיצד לסייע לעצמם באמצעות טיפול עצמי.
  • מניעת מחלות עוד טרם היווצרותן – הנטורופתיה דוגלת בסילוק רעלים מאורח החיים כדי למנוע מבעיות או מחלות אחרות להתפרץ. 

כלל העקרונות הללו משרתים את המטופלים אשר יכולים להרוויח רבות מהטיפול הנטורופתי. המטופלים יכולים להינות מזמן רב יותר המוקדש להם באופן אישי, ונוגע בכלל התחומים בחייהם, כך שהטיפול יתמקד בהם באופן מלא ושלם. לפעמים, ובמקרים מסוימים, טיפול רפואי נטורופתי יכול להיות אלטרנטיבה זולה יותר לשירותי בריאות קונבנציונליים. 

בכל מקרה, אם עוד לא ניסיתם טיפול נטורופתי, כדאי לנסות ולחוות את יתרונותיו הרבים. ההערכה היא שדווקא בימינו ובתקופתנו הנוכחית, לטכנולוגיה המודרנית, לזיהום הסביבתי, לתזונה הלקויה ולמתח היום יומי יש תפקיד משמעותי בהידרדרות הבריאות, כך שהחזרת הריפוי הטבעי לגוף וחווית שלווה ורוגע היא חשובה מאין כמוה.

האתגרים העומדים בפני המטפלים הנטורופתיים

הנטורופתיה המודרנית מתמודדת עם הרבה יותר אתגרים מאלה שהיו בעבר. רובנו חיים כיום בסביבה הסובלת מזיהום אלקטרומגנטי, בשילוב שפע של מזהמים כימיים שהיו זרים לחלוטין לאדם לפני 40 שנה. הוסיפו לזה מזון מהיר ותעשייתי, וקיבלתם תערובת סוערת של בעיות בריאות שעלולות לצוף בזמן זה או אחר של חייכם. 

כך שלרוב האנשים יש יותר מדי ממה שהם לא צריכים שיהיה להם בגוף ולא מספיק ממה שצריך. הנטורופת של היום זקוק לגישה אקלקטית ומשלבת כדי לעמוד באתגרים הללו ולהנחות את המטופלים שלו לחזור ולמצוא את בריאותם הטבעית. למרות שהנטורופתיה, גם כיום לא תנטוש את היסודות הבסיסיים של הרפואה הטבעית, על הנטורופת לשלב מספר מיומנויות וטיפולים כגון שימוש בצמחי מרפא, הומאופתיה, תמציות פרחים, דיקור או תוספות ביוכימיות כדי להגביר את עבודת הגוף ולהחזיר אותו למהות הבסיסית שלו. טיפולים אלו עשויים להיות נחוצים כדי לקזז את ההשפעות השליליות שאנו סופגים מהסביבה ושנגרמו כתוצאה מהחיים בעידן המודרני על כל הלחצים הנלווים להם, המבקשים לחנוק את כוח החיים בגופנו.

מזון מהיר הינו טעים ועסיסי אך לפי הנטורופתיה אינו בריא ומזיק-בריאות בקליק
מזון מהיר הינו טעים ועסיסי אך לפי הנטורופתיה אינו בריא ומזיק

במה מטפלת נטורופתיה, ולמי טיפול זה יכול לסייע?

נטורופתיה משמשת למגוון רחב של בעיות בריאותיות, כאשר הנפוצים ביותר כוללים מצבי אלרגיה, כאבי ראש, בעיות פוריות, בעיות עיכול, השמנה, חוסר איזון הורמונלי, מצבים של כאב כרוני או עייפות כרונית. עם זאת, יש לזכור שאתם לא צריכים להיות חולים כדי לנסות נטורופתיה, מכיוון שהיא יכולה לסייע גם לשיפור הבריאות הכללית או למניעת מחלה במצבים מסוימים.

כחלק מהטיפול הכוללני, נטורופתיה יכולה לעסוק בשינויים בתזונה ובאורח החיים, הפחתת מתח, צמחי מרפא ותוספי תזונה אחרים, הומיאופתיה, ניקוי רעלים, ייעוץ ועוד. 

מעבר לכך נטורופתיה עשויה להיות אופציה עבור אנשים שאולי לא ימצאו הקלה למחלתם הכרונית באמצעות הרפואה המסורתית. במקרים אחרים, ניתן להשתמש בשילוב של הרפואה הקונבנציונלית והרפואה הנטורופתית לטיפול במחלה או בעיה בריאותית אחרת. כך לדוגמה, תרופות נטורופתיות עשויות לעזור להקל על תופעות הלוואי של כימותרפיה. עם זאת, יש לזכור לספר לרופא הקבוע על כל הטיפולים הנטורופתיים שאתם עוברים מחד, ולספר למטפל הנטורופתי על התרופות הקונבנציונליות מאידך. רק באופן שכזה שני המטפלים יוכלו לשלב את שתי הגישות למכלול אחד, שיסייע לבריאותכם בכל המובנים.

נטורופתיה יעילה לטיפול בבעיות השמנה-בריאות בקליק
נטורופתיה יעילה לטיפול בבעיות השמנה

מי רשאי לטפל באמצעות נטורופתיה והאם קיימים סיכונים ותופעות לוואי?

במדינות מסוימות, רופאים נטורופתיים מורשים יכולים לבצע ניתוחים קלים, כמו למשל תפירת פצע קטן. הם יכולים לרשום תרופות מסוימות, ואף עשויים לשמש כרופאים המטפלים העיקריים. כדי להיות נטורופת, או מטפל העוסק בכך, יש ללמוד את הנושא, להתמקצע ולהתמחות על מספר רב של מטופלים. באופן כללי, נטורופת עוסק בדרך כלל כעצמאי בקליניקה פרטית או במוסדות רשמיים יותר כמו בתי חולים, מרפאות או מכוני ספא שונים. הנטורופתים השונים יכולים להתמחות בייעוץ תזונתי ומשפחתי, וכן בבעיות פוריות, בעיות עור, ספורט, ילדים או גריאטריה. 

למרות הידע רב השנים שיש לנטורופתים, נטורופתיה  אינה משמשת למצבי חירום או מצבי מחלה מאיימי חיים (כמו סרטן ומחלות לב). במדינות מערביות ניתן להשתמש בסיוע נטורופתיה  בכל מצבי המחלה הקיימים, ובלבד שתיידעו את הרופאים הקונבנציונליים המטפלים, כדי לא ליצור קונטרה אינדיקציות בין הטיפולים השונים. 

בדרך כלל נטורופתיה  הינה שיטה בטוחה, אשר העוסקים בה מודעים להשלכותיה ולהשפעותיה המשמעותיות. עם זאת, בדומה לרפואה הקונבנציונלית, גם בזו הנטורופתית יש לשים לב לסיכונים ותופעות לואי פוטנציאליים:

  • תוספי מזון (ויטמינים וצמחי מרפא): חלק מהחומרים הללו עלולים להפריע לתרופות מרשם. במינונים גדולים, ויטמינים מסוימים עלולים להעלות את הסיכון למחלות שונות כמו סרטן.
  • לחץ על עמוד השידרה: כחלק מטיפול מניפולטיבי נטורופתי, המטפל עשוי להפעיל לחץ על עמוד השדרה ולגרום לפגיעה בעורקים, עצבים, עצמות ודיסקים. במקרים נדירים, לחץ זה עלול אף להוביל לשבץ מוחי.
  • דיאטות ניקוי רעלים: טיפולים אלו נועדו לסלק מהגוף רעלים הנמצאים בו והם כרוכים בדרישה להפסקת מזונות מסוימים ואף לצום. דיאטה שכזו והדרישות השונות עלולות להיות מסוכנות עבור אנשים הסובלים ממחלות או מצבים כרוניים, כמו סוכרת. אם אתם מתמידים בדיאטה למשך תקופה ארוכה, אתם מסתכנים בכך שיחסרו לכם או שלא תקבלו מספיק חומרים מזינים חיוניים.

לסיכום, נטורופתיה  משלבת עקרונות מהרפואה המסורתית עם עקרונות ורעיונות הלקוחים מהרפואה הקונבנציונלית, כדי לטפל בגוף באופן טבעי בניסיון להמעיט מתופעות הלוואי או ההשפעות השליליות שלפעמים נלוות לטיפול המסורתי.  כך הנטורופתיה, במקרים מסוימים עשויה לתמוך בטיפולים מסורתיים, ובמקרים אחרים לעמוד בפני עצמה, ולסייע לגוף להתגבר על התסמינים והסימפטומים השונים. עם זאת, חשוב לציין שיש להתייעץ עם הרופא המטפל, לגבי קבלת טיפולים נטורופתיים, כדי להגיע ליעילות מקסימאלית ולמנוע מצב של אינטראקציות לא רצויות  עם טיפולים קיימים.

מגוון מטפלים באתר בריאות בקליק
שתפו:
מידע חשוב: המידע באתר זה הוא אינפורמטיבי בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי אישי. אנו ממליצים למשתמשים להיוועץ ברופא בטרם קבלת החלטות רפואיות. שימוש במידע המופיע כאן אינו פוטר את הקוראים מלקבל אחריות מלאה על בריאותם ומלהתייעץ עם מומחים רפואיים לפי הצורך ובהתאם לתנאי השימוש
בריאות בקליק אייקון רקע לבן

הצטרפו למגזין בריאות בקליק

הירשמו לקבלת מידע, הטבות ועצות בריאות