נקודת טריגר – המפתח לטיפול בכאבים

תוכן עניינים

נקודת טריגר היא תאוריה המשמשת כלי להבנה והתמודדות עם נקודות מפתח שעשויות לגרום ל:

  • מתח שרירים
  • כאבי שרירים
  • נוקשות מפרקים
  • מוגבלות בתנועת השלד
  • חולשת שרירים

מהן נקודות טריגר?

אלו הן נקודות אשר נמצאות על גבי הרקמה הרכה (שרירים, גידים ופאציה – הרקמה שעוטפת אותם), ועשויות לגרום לכאב מקומי, או כאב המקרין על אזור אחר. בנוסף, הן עלולות להיות “רדומות” ולגרום למגבלה תנועתית, שלמראית עין נראית ללא סיבה פיזית כלשהי.

לנקודות אלו, אשר חלקן נמצאות באזורים קבועים אצל כל אדם, קיימת נטייה לצבור מתח ורעלנים כתוצאה מעומס על הרקמה או כתוצאה מטראומה. תהליך זה גורם לרוב להתקצרות של סיבי השריר, אשר יוביל להתקשות, הידבקויות של הרקמות, והצטברות של רעלנים. תהליך זה עשויי להוביל לביטוי של כאב, תנועה מוגבלת, יצירת תהליך דלקתי, או לגרום לשינוי במבנה השלד.

כיצד מטפלים בנקודת טריגר?

מתוך מגוון הדרכים לטיפול ב”טריגר פויינטס”, קיימת התייחסות בכמה שיטות עיסוי לטיפול בנקודות אלו והקלה של הסימפטומים, ע”י שימוש בטכניקות שונות של לחיצות ממוקדות על אותן נקודות (בין 20 ל-60 שניות). כך, בהדרגה, ניתן לסייע בשחרור ההידבקויות, ויצירת חופש וזרימה מוגברת בנקודות המפתח והאזור המושפע מהן.

הטיפול ב”טריגר פויינטס” מצריך מהמטפל, בראש ובראשונה, להכיר את נקודות המפתח הכלליות. בנוסף, עליו לפתח רגישות תחושתית כדי לזהות את הנקודות הרלוונטיות ביותר לטיפול בחוסר האיזון שיוצר את ההפרעה.

השאירו פרטים להתייעצות עם אסף לביא – מטפל בעיסוי רפואי

טכניקות הטיפול בנקודת טריגר מורכבות מ:

  • לחיצות ארוכות על נקודות המפתח.
  • הפעלה והרפיה של השריר ע”י המטופל תוך כדי עיסוי (active isolated – AIS).
  • שילוב של מתיחות פסיביות עם כיווץ איזומטרי – כיווץ תוך כדי שמירה על האורך של השריר וזווית המפרק (proprioceptive neuromuscular facilitation – PNF).

הגישה המסורתית

נקודת טריגר היא תאוריה אשר עושה שימוש בכלים וידע המתבססים על הרפואה המערבית והבנה של הפיזיולוגיה והאנטומיה. לצידה קיימות הגישות המסורתיות מהמזרח, אשר דומות לה מאד מבחינת ההתייחסות הטכנית וצורת העבודה, אבל שונות מבחינה תאורטית.
השוני הוא בכך שהן רואות את אותן הנקודות כמייצרות הפרעה לזרימה של אנרגיה ברחבי הגוף. לפי גישה זו, אותן נקודות גורמות לחסימה ואחראיות גם על יצירת הפרעות תפקוד של איברים פנימיים, מחלות כרוניות, וחוסר איזון נפשי.

לסיכום

החשיבות שמצביעות עליה הגישות המערבית והמזרחית לגבי טיפול בנקודות חסימה מסוג זה, מדגישה את הצורך להתייחס אליהן כאל מהותיות בהקשר לריפוי פיזי ואיזון נפשי.

הניסיון הקליני מראה ששילוב של טכניקות אלו בעיסויי מוריד משמעותית את רמת הכאב, משפר טווחי תנועה, מפחית נוקשות שרירים, מסייע בהארכת סיבי שריר שהתקצרו ומסייע בהפרדת הידבקות של רקמות.

טיפול אשר עושה שימוש בטכניקות “טריגר פויינטס” או אוקופקסורה (נקודות לחיצה) עלול להיות כואב ו/או מציף רגשית, לכן תהליך מסוג זה עשוי להיות לא פשוט לעתים למטופלים מסוימים, אך השפעותיו הן משמעותיות מאד:

מבחינה פיזית – הקלה בכאבים, הרפיה ושחרור, שיפור טווחי תנועה, שיפור היציבה ועוד. ומבחינה נפשית – הורדת מתח נפשי ורמות חרדה, שיפור בהפרעות שינה ועוד.

Picture of אסף לביא | עיסוי רפואי

אסף לביא | עיסוי רפואי

היי, שמי אסף 🙂 אני מטפל משנת 2002 ובמשך השנים עברתי הסמכות רבות בארץ ובחו"ל. אני בעל ניסיון קליני עשיר ומגוון. מנחה סדנאות "נקי- מבפנים" - לניקוי הגוף מרעלים

יצירת קשר עם אסף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הצטרפו למגזין בריאות בקליק

הירשמו ותהיו הראשונים לקבל מידע, הטבות ועצות בריאות

אולי יעניין אתכם גם

בריאות בקליק אייקון רקע לבן

הצטרפו למגזין בריאות בקליק

הירשמו לקבלת מידע, הטבות ועצות בריאות