אוסטאופתיה לתינוקות: איך הטיפול יכול לעזור?

תוכן עניינים

עצמותיו של התינוק יכולות לעבור דחיסה לא רצויה ברחם. זה קורה בשלבים האחרונים של ההריון כאשר הראש של התינוק מונח על עצמות האגן של האם. במהלך הלידה, הגולגולת נמחצת ומשנה את צורתה על מנת לעבור בדרכי הלידה ובהמשך חוזרת בקלות ומקבלת את צורתה הרגילה.

עם זאת, לעיתים מתרחשות טראומות בזמן הלידה שאינן ניתנות לתיקון ללא התערבות של מומחה. הדבר נכון במיוחד בלידה קשה שבמהלכה משתמשים באמצעים מיוחדים (שאיבת ואקום, מלקחיים, לחיצה על הבטן בטכניקת “סחיטה”). בנסיבות כאלה, הסבירות לפגיעה בעצבי הגולגולת ולהפרעה בתפקוד התקין של המוח גבוהה.
 
בנוסף לגולגולת, עמוד השדרה והמפרק הירך של התינוק חשופים ללחץ רב.
הפרעה מוכרת בקרב התינוקות: העדפתו לשכב על צד אחד בלבד וקושי לסובב את ראשו. ללא טיפול מתאים הילד עלול לסבול מבעיות גדילה והתפתחות, עקמת של עמוד השדרה וכאבי גב.
 
ילדים שנולדו בניתוח קיסרי זקוקים גם הם לאבחון אוסטאופתי, מכיוון שבהיעדר הלחץ הטבעי על העצמות הגולגולת ועל עמוד השדרה הם לא עוברים את העיצוב הנדרש של מערכת השריר-שלד שלהם.
 
על פי הסטטיסטיקה,כ- 80% מהתינוקות נולדים עם פגיעות לידה קלות המשפיעות לרעה על בריאותו של התינוק. נזק כזה אינו גלוי לעין ורופאי מחלקת היולדות יכולים לפספס אותו. אוסטאופת יכול לעזור ליילוד להסתגל לסביבה על מנת להתפתח נכון בעתיד על ידי השפעה עדינה על אזורים מסוימים של השלד.

מתי כדאי לפנות לאוסטאופת?

האפשרות הטובה ביותר היא להביא את הילד לבדיקה אוסטאופתית בשבועיים הראשונים לאחר הלידה. בגיל זה עצמותיו של התינוק רכות, וניתנות לתיקון בקלות. רצוי מאוד לבקר אצל אוסטאופת בתוך שלושה חודשים לכל היותר. לזה מספר סיבות. ראשית, ככל שהתינוק גדל ומתפתח, מבנה השלד שלו מתקרב למבנה של המבוגר. בגלל זה, האפשרות לתקן את צורת העצמות יורדת מדי חודש. שנית, לאחר גיל שלושה חודשים הילד הופך לסקרני יותר ותזזיתי, דבר שמקשה מאוד על ביצוע הטיפול.
רצוי מאוד לבקר אצל אוסטאופת בתוך שלושה חודשים לכל היותר-בריאות בקליק
כדיי שטיפול האוסטאופתיה לתינוקות יהיה יעיל רצוי לבקר אצל אוסטאופת בתוך שלושה חודשים לכל היותר

כיצד מתבצע הטיפול אוסטאופתיה לתינוקות?

בשלב הראשון של המפגש, כמו במקרה של מטופלים מבוגרים, מתבצע אבחון. האוסטאופת צריך רק כמה דקות כדי להבין כיצד הוא יכול לסייע במקרה זה. במהלך הבדיקה נבדק מצב האיברים הפנימיים של התינוק, כל החוליות, העצה, מפרק הירך והגפיים.
 
הטיפול האוסטאופתי של תינוקות נועד לתת לגולגולת את הפרופורציות הנכונות, לשפר את הדינמיקה של קצב הגולגולת ואת מצבו הכללי של הילד.
 
כל המניפולציות מתבצעות בטכניקה רכה, תוך התחשבות בגמישות של רקמת העצם של התינוק. יתר על כן, רמת האפקטיביות של הטיפול עולה על האפקטיביות בעבודה עם מטופל מבוגר.
 
כל הפעולות של האוסטאופת מזכירות כלפי חוץ את העיסוי. במהלך הטיפול התינוק אינו חווה אי נוחות, גופו משתחרר מהמתח הממושך ונרגע.

השאירו פרטים להתייעצות עם אלי אלכסנדרוביץ’ – אוסטאופת.D.O

תוצאה טיפול אוסטאופתי

לאחר טיפולי אוסטאופתיה, תינוקות חווים שינויים חיוביים: שינה בשעות היום והלילה מתנרמלת ובכי בלתי סביר מפסיק. התינוקות נעשים רגועים ומאוזנים יותר. זה מצביע על שיקומה של המערכת השריר-שלד.
 
רוב התינוקות עולים במשקל ומפצים על חוסר המשקל לפני מפגש אוסטיאופתי. התיאבון חוזר אליהם, העיכול משתפר – עדות לכך היא היעדר קוליק (כאבי בטן חזקים). זוהי רק דוגמה אחת לאופן בו מומחה יכול לעזור לילד באמצעות טיפול אוסטאופתי.

מתי כדאי לקבוע טיפול אוסטאופתיה לתינוקות?

ישנם מצבים בהם התינוק מתנהג באופן רגיל יחסית ורק כמה דברים קטנים מעידים על בעיות בריאותו. הסיבה ללכת לאוסטאופתיה לתינוקות לבדיקה היא הסימנים הבאים:
  • רפלקס מציצה חלש
  • הפרעות תכופות ובכי בזמן ההנקה
  • פליטות מרובות
  • הפרעה או חוסר שינה בלילה
  • קושי להרדם, אפילו עם נדנוד
  • שינה רק כשהעגלה או העריסה מתנדנדת
  • בכי ללא סיבה נראית לעין
  • חוסר סימטריה מובהקת של הראש
  • יכולת להחזיק את הראש בשבועות הראשונים לחיים (זה סימן למתח רב בשרירי הגב והצוואר).
צרחות ללא סיבה נראית לעין-בריאות בקליק
כדיי ללכת לטיפול אוסטאופתיה לתינוקות כאשר התינוק בוכה ללא סיבה נראית לעין
אוסטאופתיה לתינוקות יכולה לשפר בצורה ניכרת את התוצאות של טראומת הלידה. בהיעדר טיפול, התוצאות השליליות הללו מפצות רק באופן חלקי, ולמרות שהילד מסתגל אליהן, בעתיד הן יכולות לגרום להפרעות ולתפקוד לקוי.
משימת ההורים היא לגלות את הבעיה ולעזור לילד מיד לאחר הלידה.
Picture of אלי אלכסנדרוביץ' | אוסטאופת.D.O

אלי אלכסנדרוביץ' | אוסטאופת.D.O

אוסטאופת.D.O מטעם בית הספר לאוסטאופתיה בירושלים ICON. קיבלתי תואר על מחקר קליני פורץ דרך שבמהלכו פיתחתי שיטה ייחודית לטיפול במיגרנה באמצעות הרפיית שרירי העיניים.

יצירת קשר עם אלי אלכסנדרוביץ’

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הצטרפו למגזין בריאות בקליק

הירשמו ותהיו הראשונים לקבל מידע, הטבות ועצות בריאות

אולי יעניין אתכם גם

בריאות בקליק אייקון רקע לבן

הצטרפו למגזין בריאות בקליק

הירשמו לקבלת מידע, הטבות ועצות בריאות