הרגלים בריאים שמרוקנים את מצברי האנרגיה שלכם

אבוקדו חתוך לחצי ורואים את תחולת העבוקדו על רקע ורוד

תוכן עניינים

כשזה מגיע לשמירה על הבריאות, אנו שומעים לעתים קרובות על החשיבות של אכילה נכונה, פעילות גופנית מספקת ושינה מספקת. עם זאת, אפשר גם להגזים עם הרגלים בריאים אלה, מה שעלול להוביל לעייפות ושחיקה. הנה חמישה הרגלים בריאים שעלולים לרוקן את מצברי האנרגיה שלכם, יחד עם כמה טיפים על איך להימנע מכך:

פעילות גופנית רבה מדיי

פעילות גופנית חיונית לשמירה על משקל גוף בריא, להפחתת הסיכון למחלות כרוניות ולשיפור הבריאות הכללית. עם זאת, יותר מדי פעילות גופנית יכולה לגרום להשפעה הפוכה. אימון יתר עלול להוביל לתשישות, שחיקה ואפילו לפציעה.

המפתח להימנעות מאימון יתר הוא להקשיב לגוף שלכם. אם אתם מרגישים עייפים מדי או חווים כאב, יתכן שהגיע הזמן לקחת הפסקה או להפחית את האימונים שלכם. חשוב גם לשלב מגוון בשגרת האימונים, הכולל אימוני כוח, אירובי ותרגילי גמישות.

אישה יושבת על הדשא ועושה מתיחות
פעילות גופנית אומנם תחת הרגלים בריאים אך צריך לדעת לשמור על האיזון

יותר מדיי מזונות “בריאים”

לעתים קרובות אנו חושבים על מזון “בריא” כטוב עבורנו, אך מאכלים מסוימים המשווקים כבריאים עשויים למעשה להיות עשירים בסוכר, מלח או שומנים לא בריאים. לדוגמה: חטיפי גרנולה וחטיפי אנרגיה עשויים להיות עמוסים בסוכר וקלוריות, יוגורטים מסוימים עלולים להכיל יותר סוכר מאשר חפיסת ממתקים.

כדי להימנע מהמלכודת הזו, הקפידו לקרוא תוויות ולהקפיד על גודל המנות שלכם. התמקדו במזונות מלאים ומזינים, כמו פירות, ירקות, דגנים מלאים וחלבון רזה. כאשר אתם קונים מזון ארוז, חפשו אפשרויות עם מינימום תוספת סוכרים, מלח ושומנים לא בריאים.

צריכת יתר של ויטמינים ותוספי תזונה

ויטמינים ותוספי מזון יכולים להיות מועילים במידה, אבל נטילת יתר עלולה להיות בעלת השפעות שליליות על הבריאות שלכם. עומס יתר של ויטמינים או מינרלים מסוימים עלול להוביל להרעלה ואף לבעיות בריאותיות חמורות.

לפני שתתחילו בצריכת תוספי תזונה חדשים, שוחחו עם הרופא/ה שלכם כדי לקבוע אם הם נחוצים עבורכם וכדי להבטיח שהם לא יגרמו לתגובה שלילית בעקבות תרופות כלשהן אותן אתם נוטלים. היצמדו למינונים המומלצים והימנעו מנטילת תוספי מזון מרובים המכילים את אותו רכיב תזונתי.

השלמת שעות שינה בסופי שבוע

שינה מרובה במהלך סוף השבוע הפכה לנוהג נפוץ אצל אנשים רבים המבקשים לפצות על ליקויים בשינה שנצברו במהלך שבוע העבודה. הרעיון לנצל את סוף השבוע כהזדמנות לשחזר שינה אבודה נראה מושך, אך הסתמכות אך ורק על מנוחת סוף השבוע כדי לפצות על שינה לא מספקת היא לרוב לא יעילה כפי שהיא נראית. בעוד כמה שעות שינה נוספות בסופי שבוע יכולות לספק הקלה והתחדשות זמנית, הן אינן מפצות על חוסר שינה כרוני. על מנת לשמור על תפקוד מיטבי ולא לשבש את מחזור השינה והערות הטבעי, רצוי דווקא לשמור על דפוסי שינה קבועים לאורך כל השבוע ולתעדף שינה מספקת בכל לילה.

תצלום שחור לבן של אישה ששוכבת במיטה ומכוסה בשמיכה
השלמת שעות שינה בסופי שבוע אינן מפצות על חוסר שינה כרוני

הגבלת יתר של קלוריות

בעוד שיצירת גירעון קלורי חיונית להורדת קילוגרמים עודפים, להגבלת קלוריות מוגזמת עלולות להיות השלכות לא מכוונות, במיוחד מבחינת רמות האנרגיה. הגבלה חמורה של צריכת הקלוריות מונעת מהגוף את הדלק לו הוא זקוק כדי לתפקד בצורה מיטבית, וכתוצאה מכך גורמת לעייפות וירידה בתפוקה.

יתר על כן, הגבלת קלוריות כרונית יכולה לעורר תגובה הישרדותית בגוף, להאט את חילוף החומרים ולהקשות עוד יותר על ירידה במשקל בטווח הארוך. גישה מתונה יותר להפחתת קלוריות תבטיח שהגוף מקבל הזנה מספקת כדי לתמוך בצרכי האנרגיה שלו תוך השגת יעדי המשקל.

הרגלים בריאים – לא בכל מחיר

שילוב הרגלים בריאים בחייכם חשוב לשמירה על רמות האנרגיה ולשיפור אורח החיים שלכם. עם זאת, חשוב לא פחות להימנע מהגזמה עם הרגלים אלה, שעלולים לעיתים להוביל לעייפות ושחיקה. על ידי הימנעות מחמש הטעויות הנפוצות עליהן פירטנו והקשבה לגוף שלכם, תוכלו לשמור על רמות האנרגיה שלכם ולהשיג בריאות מיטבית.

מגוון מטפלים באתר בריאות בקליק
שתפו:
מידע חשוב: המידע באתר זה הוא אינפורמטיבי בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי אישי. אנו ממליצים למשתמשים להיוועץ ברופא בטרם קבלת החלטות רפואיות. שימוש במידע המופיע כאן אינו פוטר את הקוראים מלקבל אחריות מלאה על בריאותם ומלהתייעץ עם מומחים רפואיים לפי הצורך ובהתאם לתנאי השימוש
בריאות בקליק אייקון רקע לבן

הצטרפו למגזין בריאות בקליק

הירשמו לקבלת מידע, הטבות ועצות בריאות