סובלים מכאבי גב וצוואר? נסו טיפולים ברפואה משלימה

סובלים מכאבי גב וצוואר נסו טיפולים ברפואה משלימה-בריאות בקליק

תוכן עניינים

לא מעט אנשים סובלים מהנושא של כאבי גב וצוואר, כאשר תדירות ועוצמת הכאבים יכולות לעלות ככל שמתבגרים. בכדי לטפל בצורה הטובה והאפקטיבית ביותר באותם הכאבים, חשוב בשלב הראשון להבין את מקורם.
ברוב המקרים, הכאבים נובעים מ-2 סיבות עיקריות: הראשונה, היא מחלות סיסטמיות מסוגים שונים. הסיבה השנייה היא סיבה מכנית – בעקבות חבלה, פריצת דיסק, מאמץ מוגבר של השרירים ועוד..
הבנת הסיבה בגינה נגרמים אותם כאבים, תשפיע על שיטת הטיפול האפקטיבית – כאשר, אם מקור הכאב הוא מחלה כזאת או אחרת, יש צורך כמובן, להעניק טיפול מותאם לאותה מחלה, על הסימפטומים השונים שהיא טומנת בחובה.
מלבד הרפואה הקונבנציונלית, גם הרפואה המשלימה מציעה לא מעט טיפולים אשר בכוחם לסייע בהתמודדות טובה עם כאבי גב וצוואר. כאשר, מה שחשוב לעשות לצורך המטרה, זה להכיר תחילה את כל הטיפולים אשר נחשבים לאפקטיביים עבור התמודדות עם אותה הבעיה.

הסיבות הנפוצות לכאבי גב וצוואר

מלבד המצבים אשר צוינו ישנה עוד רשימה לא קצרה של סיבות שונות אשר בגינן יכולים להיגרם כאבים בגב ובצוואר, כאשר, בין הסיבות: השמנה, הרמה של משאות כבדים, ישיבה ממושכת, מחסור בביצוע פעילות גופנית, עישון, היריון, צריכה מרובה של אלכוהול, עייפות או בעיות שינה, יציבות לא טובה, לחץ מתמשך על האזור ואף מצבים של דיכאון וחרדה.
בתקופה בה אנו חיים, בה רובינו מבלים שעות ארוכות בכל יום אל מול המסכים, כאבי גב וצוואר הפכו להיות נפוצים יותר וגם בקרב בני נוער ואנשים צעירים – לכן, מודעות לעובדה שמבט במכשיר הסלולרי או במסך המחשב בתנוחה מסוימת, עלולה לגרום לשחיקה ולכאבים, תהווה כשלב חשוב ומשמעותי בדרך למניעת הכאב מלכתחילה – מכיוון שהודות למודעות ניתן יהיה לשנות את התנוחה ולהחליפה בתנוחה בריאה ונכונה יותר.

כאבי גב וצוואר בזמן הריון-בריאות בקליק
כאבי גב וצוואר שכיחים מאוד בזמן הריון

כאמור, הבנת הסיבה בגינה נגרמים כאבי גב וצוואר יכולה לסייע רבות להמשך הדרך – כאשר, בשלב הבא, חשוב להכיר את כל הטיפולים אותם הרפואה המשלימה מציעה, ואשר נחשבים כיעילים עבור טיפול באותם הכאבים (מה שיכול למנוע את התלות במשככי כאבים למיניהם ובכל תופעות הלוואי השונות אותן הן טומנים בחובם

טכניקות טיפול בכאבי גב וצוואר

שיטת אלכסנדר

שיטת אלכסנדר מתמקדת באופן פרטני בנושא של הרגלי יציבה לקויים – כאשר, בחיים המודרניים, לא מעט אנשים מבצעים פעולות רבות ובתדירות גבוהה, כאשר, על פי אותה השיטה, אינן עומדות בקנה אחד עם השימוש הטביעי בגוף, מה שיכול לגרום לשחיקה, לנזקים ולכאבים.
בשיטה זו, מושם דגש במיוחד על נושא הגב, הצוואר והראש, אשר מהווים כחלקים המרכזיים אשר בכוחם להשפיעה על התנועה ועל שיווי המשקל.
הטיפול נחשב כאמור כיעיל בכל הנושא של כאבי גב וצוואר, כאשר, מטרת הטיפול היא ללמד את המטופל הרגלי תנועה טובים ודרכים באמצעותן הוא יוכל להימנע ממאמץ יתר של השרירים.
הטיפול מתבסס על הסברים מילוליים תוך הדגמות פיזיות, אשר ייעודן להראות למטופל מהן השגיאות אותן הוא מצבע וכיצד עליו לתקן אותן.

דיקור סיני

הדיקור הסיני נחשב כשיטת טיפול היעילה למגוון רחב של מצבים רפואיים ובתוך כך, גם לנושא של כאבי גב וצוואר.
למעשה, לא מעט מחקרים אשר בוצעו לאורך השנים סביב השיטה, הגיעו למסקנה, כי השיטה יעילה באופן פרטני בטיפול בכאבי גב ובכאבי צוואר.
על פי השיטה, בגוף האדם ישנן 365 נקודות, אשר דרך ניתן להעביר 12 ערוצים, דרכם זורם הצ’י והזרימה הזו, הינה הכרחית לצורך התפקוד התקין של מערכות הגוף השונות.
כך לדוגמא, כאב גב וכאב צוואר אשר הגורם להם הוא פריצת דיסק, נגרמים עקב חסימה בערוץ הרלוונטי ומהסיבה הזו, דיקור סיני יכול לסייע בשחרור החסימה וכחלק מכך, גם להקל במידה רבה על עוצמת הכאב.

דיקור סיני נמצא כיעיל בטיפול בכאבי גב וצוואר-בריאות בקליק
דיקור סיני נמצא כיעיל בטיפול בכאבי גב וצוואר

כירופרקטיקה

מדובר בטיפול אשר פותח בארצות הברית כבר בסוף ה-119 ואשר תכליתו, היא לאבחן ולטפל בהפרעות תפקודיות שונות אשר מקורן הוא בשלד, בחוליות עמוד השדרה ובמפרקים.
הליך הטיפול מבוסס על הפעלה ידנית, ממוקדת ומהירה של המפרקים בעמוד השדרה – מה שאמור לסייע לתפקוד התקין של החוליות בפרט ושל השלד ככלל.
הטיפול נחשב כיעיל עבור אנשים אשר מתמודדים עם המצבים הבאים: עקמת, פריצות דיסק וכאבי גב שהן תוצר של שרירים תופסים או יציבה לקויה.
הטיפול אף נחשב כמומלץ עבור מי שמתמודד עם כאבי גב וצוואר כרוניים או כאבים שהינם עוצמתיים במיוחד. 

טווינא

טווינא היא שיטת טיפול אשר מקורה במזרח הרחוק והיא מתבססת על שיטות סיניות עתיקות.
היא נחשבת כיעילה לטיפול במגוון רחב של מצבים, אך בעלת יעילות גבוהה במיוחד בכל מה שקשור לנושא של כאבי גב וצוואר.
השיטה מתבססת על תנועות לישה ועל לחיצות באזורים מסוימים בגוף.
בשלב הראשון, המטפל יערוך תשאול ייעודי במטרה לקבל את התמונה המלאה לגבי מצבו של המטופל. בשלב הבא, הוא יתחיל בביצוע הטיפול של הלחיצות ותנועות הלישה, אשר יבוצעו לאורך המרידיאניים.
הטיפול נועד על מנת לסייע בטיפול ברקמות פגועות בגוף וזאת על ידי חסימה של חסימות אנרגיות, הזרמת הדם בצורה תקינה והשבת האיזון לגופו של המטופל.

עיסוי רפואי

עיסוי רפואי נועד על מנת לשפר את התפקוד של המערכות השונות בגוף. בכוחו של עיסוי זה: להפחית כאבי שרירים, כאבי גב וכאבי ראש, להמריץ אץ זרימת הדם בגוף ולשפר את טווח התנוע במפרקים.
כאשר מדובר על עיסוי רפואי, יכולים להתכוון לעיסוי המבוסס על אחת מתוך שורה של טכניקות שונות כמו: עיסוי רקמות עמוק, עיסוי שוודי ועוד.. כאשר, הטכניקה אמורה להיות מותאמת למצבו של המטופל. בחלק מהמקרים, המעסים משתמשים בשמנים ייעודיים, אשר אמורים לסייע להצלחת הטיפול.

עיסוי רפואי יכול לעזור ולהקל על הכאב-בריאות בקליק
עיסוי רפואי יכול לעזור ולהקל על הכאב

פלדנקרייז

שיטה זו פותחה על ידי אדם בשם משה פלדנקרייז, אשר בחן את הקשרים בין הגוף והמוח, בעקבות פציעה בברך.
השיטה שמה דגש על ההרגלים התנועתיים של בני אדם ועל המודעות של אנשים לתנועות אותן הם מבצעים – כאשר, על פי השיטה, מקורם של כאבים ומגבלות הוא בהרגלים תנועתיים שגויים – אשר עלולים לגרום לשחיקה של סחוסים, לנזק ברקמות ולבעיות נוספות.
השיטה עוסקת בתיקון ההרגלים התנועתיים המזיקים וזאת באמצעות הדרכה ייעודית.
הטיפול מתבצע באופן אישי ולאחר הגעה לאיזון של הגוף, המטופל יכול לקחת חלק גם בטיפול קבוצתי, אשר אמור להקנות לו את הידע והכלים הנדרשים לצורך שימור הרגלי התנועה הנכונים.

כאמור, אלו הן רק חלק משיטות הטיפול המוצעות על ידי הרפואה המשלימה, עבור כל מי שמתמודד עם כאבי גב וצוואר. ההמלצה היא כמובן, להכיר בצורה מעמיקה את כל אחת מהשיטות המוצעות ובשלב הבא, לבחור בתבונה הן את שיטת הטיפול והן המטפל – חשוב להדגיש, שבכדי שהטיפול אכן יהיה אפקטיבי וישיג את מטרותיו בצורה המצופה, יש לדאוג שהמטפל יהיה איש מקצוע מוסמך ומנוסה, אשר מחזיק בידע ובכלים להעניק טיפול יעיל.
כמובן, שיש לקחת בחשבון, שבחלק מהשיטות יכול לחלוף פרק זמן ארוך יותר עד לקבלת תוצאות, בהשוואה לשיטות אחרות, יחד עם זאת, ההבדלים יכולים לבוא לידי ביטוי גם באיכות התוצאות.
קיימת אפשרות לשלב מספר שיטות טיפול יחדיו, על מנת לקבל את התוצאות האפקטיביות ביותר.

מגוון מטפלים באתר בריאות בקליק
שתפו:
מידע חשוב: המידע באתר זה הוא אינפורמטיבי בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי אישי. אנו ממליצים למשתמשים להיוועץ ברופא בטרם קבלת החלטות רפואיות. שימוש במידע המופיע כאן אינו פוטר את הקוראים מלקבל אחריות מלאה על בריאותם ומלהתייעץ עם מומחים רפואיים לפי הצורך ובהתאם לתנאי השימוש
בריאות בקליק אייקון רקע לבן

הצטרפו למגזין בריאות בקליק

הירשמו לקבלת מידע, הטבות ועצות בריאות