הפגת מתח וחרדה באמצעות רפואה משלימה

תוכן עניינים

מתח וחרדה, מהווה את נחלתם של מיליוני אנשים ברחבי העולם. מצבי מתח וחרדה עלולים לבוא לידי ביטוי בשורה של סימפטומים נוספים, מלבד אלו הקשורים באופן ישיר להתקפי החרדה ובין היתר: סימפטומים נפשיים כגון: תחושת אימה, קושי בריכוז, חוסר סבלנות, תחושת עצבים ועוד.. כמו גם סימפטומים פיזיים שונים כגון: עייפות, סחרחורות, כאבי שרירים, יובש בפה, פעימות לב מואצות, הזעת יתר, מתן שתן תכוף, צימאון יתר ועוד..
מדובר בתופעה, אשר עלולה להופיע בכל הגילאים (ונפוצה במיוחד בגילאים מבוגרים) והיא עלולה לפגוע ברמה גבוהה באיכות החיים.
מי שסובל מחרדה, מתמודד למעשה, עם פחד פנימי, אשר אינו תלוי בסכנה ממשית או בסיטואציה ממשית.
נהוג לחלק את החרדות לסוגים שונים, ובין היתר: 

  • חרדה מוכללת – הבאה לידי ביטוי בתחושת פחת תמידית מכל הסכנות והשיבושים אשר עלולים לקרות בחיים. 
  • חרדה חברתית – פחד מסיטואציות חבריות, שאין לו כל סיבה ממשית או הצדקה. 
  • פוביה ספציפית – חרדה אשר מקורה במושא חרדה ספציפי כמו: טיסות, חרקים ועוד..
  • חרדת בחינות – מדובר בפחד מסיטואציות אשר טומנות בחובן הערכה של ביצועים כמו מבחנים. 

 

הבנת מקור החרדה וסיווגה, תהווה צעד חשוב ומשמעותי להליך הטיפול בה. חשוב שכל מי שמתמודד עם חרדה, יהיה מודע לעובדה שהרפואה הטבעית מציעה לא מעט שיטות טיפול אשר בכוחן לסייע בהתמודדות עם החרדה.

שיטות לטיפול במתח וחרדה

טווינא

טווינא היא שיטת עיסוי אשר מגיעה מעולם הרפואה הסיני. המטרה העיקרית של טיפול הטווינא היא לגרום לוויסות של זרימת הצ’י אל אותם האיברים הספציפיים אשר זקוקים לטיפול.
טיפול טווינא מספק למעשה תמיכה בכל אותן מערכות גוף אשר אינן מאוזנות וזאת, באמצעות מגע מדויק.
טיפול זה, מסייע במידה רבה לטיפול בהתמודדות עם מצבי חרדה ותורם לפתיחת חסימות ולחיזוק של המערכות החלשות בגוף.

נטורופתיה

באופן כללי, הטמעת שינויים בהרגלי התזונה, היא פעולה אשר בכוחה לסייע במידה רבה בנושא של הפגת מתח וחרדה – לתזונה הנכונה, יש יכולת לשפר את תפקוד מערכת העצבים ועל ידי כך למעשה, לעזור לגוף להתמודד בצורה טובה יותר עם מתחים ולחצים.
לטיפול הנטורופתי במצבים של מתח וחרדה, יש 2 סיבות עיקריות: הסיבה הראשונה היא לצורך מניעה של התקפי חרדה באמצעות שימוש בתוספי תזונה, צמחי מרפא ושינויים בהרגלי התזונה.
הסיבה השנייה, היא לצורך סיגול של דרכי התמודדות עם התקפי החרדה, במידה והם יופיעו גם בעתיד הקרוב או הרחוק.

הומאופתיה יעילה לטיפול במצבי מתח וחרדה-בריאות בקליק
הומאופתיה יעילה לטיפול במצבי מתח וחרדה

הומאופתיה

ייעודה של הומאופתיה לטפל בדברים בצורה מעמיקה, מהשורש. הומאופתיה נחשבת ליעילה בין היתר גם לטיפול במצבי מתח וחרדה, כאשר, המטפל מתשאל בשלב הראשון את המטפל על מנת ללמוד כל מה שניתן על הביעה ועל מקורה. בשלב הבא, הוא מתאים למטופל רמדי, תכשיר הומאופתי, אשר בניגוד לתרופות הכימיות, אינו טומן בחובו תופעות לוואי כאלו ואחרות.  מטרתו של אותו התכשיר, הוא לאזן את המטופל ולגרום לכך שהתגובה לאותם מצבי חרדה, תהיה מתונה יותר.

עיסוי רפואי

ככלל, טיפולי מגע, מהווים כדרך טובה ויעילה להפחתה של מצבי מתח, חרדה ולחץ. כך שמי שמחפש פתרונות טבעיים, עתיד לגלות שגם עיסוי רפואי, נמנע על אותם סוגי  טיפולים אשר בכוחם לסייע לו בהשגת המטרה.
מדובר בשיטת טיפול אשר נחשבת כיעילה בהפחתת של מתח בשרירים, בהמרצה של זרימת הדם בגוף, בהורדה של רמת המתח ובהקניה של תחושת רוגע ושלווה.
עיסוי רפואי יכול להתבסס על טכניקות שונות, כאשר, בחירת הטכניקה תלויה במעסה ובתחומי ההתמחות שלו (ישנם מעסים אשר מתמחים בטכניקת עיסוי ספציפית כמו לדוגמא, עיסוי שבדי) ובמטופל. כאן חשוב לציין, כי מעסה אשר מתמחה בביצוע מספר שיטות עיסוי שונות, יתשאל תחילה את המטופל, במטרה להבין את מצבו ובשלב הבא, יבחר בטכניקת עיסוי אשר נראית לו כיעילה והמתאימה ביותר.

דיקור סיני

דיקור סיני נחשב כשיטת טיפול אשר יעילה למגוון רחב של מצבים שונים ובין היתר, גם בהפחתת חרדה.
לא מעט מחקרים אשר בחנו את השפעותיו של הדיקור הסיני, הגיעו למסקנה כי הוא יעיל גם בכל מה שקשור לנושא של הפגת מתח וחרדה.
בשנת 2015  נערך מחקר, אשר ממצאיו הראו כי דיקור סיני שיפר תסמיני חרדה גם בקרב אנשים אשר ניסוי טיפולים אחרים כמו תרופות וטיפולי פסיכותרפיה ולא הגיבו אל אותם הטיפולים.
טיפולי דיקור סיני, גורמים למעשה, לשחרור טבעי של הורמונים כמו: אנדורפינים וסרוטונין, אשר ידועים בהשפעה שלהם על שיכוך כאבים, על הרגעה ועל שיפור של מצב הרוח.
בכוחו של הדיקור הסיני גם לסייע ביצירה של איזון הורמונאלי, שחרור של חסימות וחיזוק הגוף.

רפלקסולוגיה מעודדת הרפיה ועוזרת להתמודד עם מתח וחרדה-בריאות בקליק
רפלקסולוגיה מעודדת הרפיה ועוזרת להתמודד עם מתח וחרדה

רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה היא שיטת טיפול אשר מתבססת על הפעלת לחץ עדין בנקודות מסוימות בכפות הרגליים. כאשר, ע”פ הרפלקסולוגיה, נקודות אלו הינן בעלת השפעה אל אברים ומערכות שונות בגוף.
כאשר מגרים את אותם האזורים באמצעות עיסוי ולחיצות, ניתן לשחרר חסימות אנרגטיות, אשר מהוות כגורמים לתחושות הכאב או למחלה – ובעקיפין, ממדובר גם בגורמים לאותה תחושת לחץ וחרדה.
אותו הליך הרפיה, מאפשר למעשה לגוף להתמודד בצורה טובה עם לחצים שונים אשר מופעלים עליו באופן יומיומי.
הרפלקסולוגיה משפרת את הניקוז הלימפתי ומשפיעה על זרימה טובה יותר של הדם אל מערכת העצבים.
מחקר סיני אשר בחן את השפעת הרפלקסולוגיה, בדק עשרים אנשים אשר מתמודדים עם מתח וחרדה ועברו טיפולי רפלקסולוגיה מיד יום במשך שבוע.
תוצאות המחקר היו שארבעים אחוז מהנבדקים החלימו לחלוטין מתחושות הלחץ והחדרה, אצל 35 אחוז התגלתה הקלה משמעותית בתחושות הלחץ והחרדה ו-15 אחוז חוו שיפור קל במצבי הלחץ והחרדה.

פעולות טבעיות נוספות

לצד בחירה באחת מאותן שיטות טיפול הרפואה המשלימה, ישנן פעולות בהן חשוב שכל אדם ינקוט על מנת להפיג מתח וחרדה ובין היתר:
יש להקפיד על פעילות גופנית לפחות 3 פעמים בשבוע – במהלך הפעילות הגופנית, משתחררים חומרים כימיים, אשר בכוחם להפעיל רגשות חיוביים.

פעולה נוספת, היא להקפיד על תזונה נכונה ובריאה ובעיקר מאכלים אשר עשירים בוויטמין B – כאמור, יש קשר משמעותי בין התזונה שלנו והמזונות אותם אנו צורכים לבין מצב הנפש ולכן, בכל מקרה, ההמלצה היא לשנות בכל מקרה את הרגלי התזונה ולדאוג לשפרם.

גם תרגול נשימה, יכול לתרום תרומה גדולה להירגע ולהפיג מתח וחרדה, מומלץ להיות מודעים לנשימות, להאט אותן ולהעמיק אותן – ניתן גם להשתמש בשיטות כמו מדיטציה, או תרגול של יוגה.


כאמור, בנוסף, חשוב לבחור בתבונה את שיטת הטיפול המתאימה – כאשר, לכל אחת מהשיטות יש את היתרונות שלה. ההמלצה היא לשים דגש משמעותי גם על בחירת המטפל – כאשר, רק מטפל מקצועי ומנוסה, יחזיק בידע ובכלים, אשר יאפשרו לו לבצע את הטיפול בצורה איכותית ולהוביל לתוצאות אפקטיביות ולכן, ההמלצה היא להשקיע את הזמן ואת המאמץ, על מנת להבטיח בחירה נכונה – כדאי לנסות ולחפש המלצות על המטפל, לשאול אותו שאלות אשר יכולות להעיד על הניסיון והרמה המקצועית שלו וכיוצא בזה.

מגוון מטפלים ומטפלות ברפואה משלימה לבחירה:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הצטרפו למגזין בריאות בקליק

הירשמו ותהיו הראשונים לקבל מידע, הטבות ועצות בריאות

אולי יעניין אתכם גם

מפזר שמן אתרי מפז, לידו יש שני בקבוקונים ואישה מריחה את הניחוח

שמנים אתריים – המדריך המקיף

בשנים האחרונות, התרופות הטבעיות עוררו מחדש את העניין באחת המתנות הקסומות ביותר של הטבע: שמנים אתריים. התמציות העוצמתיות הללו, המופקות מפרחים, עלים, גבעולים ושורשים ומציעות

לקריאה »
בריאות בקליק

בריאות בקליק

בריאות בקליק הינה פלטפורמה המחברת בין מטפלים ברפואה משלימה ללקוחות שרוצים להרגיש טוב יותר.
בריאות בקליק אייקון רקע לבן

הצטרפו למגזין בריאות בקליק

הירשמו לקבלת מידע, הטבות ועצות בריאות